Klient ma możliwość wystąpienia o wykonanie badań określających właściwości metrologiczne posiadanego przyrządu. Na podstawie badań wystawiane jest świadectwo wzorcowania.
Wymagane dokumenty
Wniosek Klienta (z ewentualnymi załącznikami) określający zakres realizacji usługi wzorcowania przyrządów pomiarowych przez określoną jednostkę organizacyjną administracji miar. Klienci posiadający konto w systemie ŚWITEŻ, mogą wypełnić wniosek (z ewentualnymi załącznikami) w formie elektronicznej, w udostępnionej dla nich części systemu. Pozostali Klienci składają wniosek (z ewentualnymi załącznikami) określający zakres realizacji usługi wzorcowania przyrządów pomiarowych przez określoną jednostkę organizacyjną administracji miar, w sposób z nią uzgodniony. Na życzenie Klienta, każda jednostka organizacyjna administracji miar udostępnia wzór formularza wniosku dotyczącego wzorcowania przyrządów pomiarowych. W oparciu o złożony wniosek, przygotowana jest umowa określającą wszystkie aspekty wzorcowania przyrządów pomiarowych (termin, miejsce i koszt wykonania usługi itp.). Realizacja usługi wzorcowania przyrządów pomiarowych następuje po dostarczeniu podpisanej przez Klienta umowy do określonej jednostki organizacyjnej administracji miar (strony umowy).
Odbiorca usługi
Przedsiębiorca, obywatel (osoba fizyczna) i instytucja
Termin załatwienia sprawy
Ustalony w umowie (ewentualnie w aneksie/aneksach do umowy).
Sposób odwołania
Zgodnie z ogólnymi warunkami realizacji umowy oraz przepisami kodeksu cywilnego.
Opłaty
Dla usług wzorcowania przyrządów pomiarowych realizowanych przez terenową administrację miar obowiązuje jednolity cennik w całym kraju. Klienci posiadający konto w systemie ŚWITEŻ, przy wypełnianiu wniosku, od razu mają możliwość zapoznania się z opłatami za wykonanie danej usługi. Wszyscy Klienci mogą uzyskać informację o wysokości opłat za przeprowadzenie wzorcowania określonego przyrządu pomiarowego na podstawie kontaktu z właściwą jednostką organizacyjną administracji miar.
Informacje dodatkowe
Wzorcowanie (zwane często kalibracją) jest działaniem, które w określonych warunkach, w pierwszym kroku ustala zależność pomiędzy odwzorowywanymi przez wzorzec pomiarowy wartościami wielkości wraz z ich niepewnościami pomiaru, a odpowiadającymi im wskazaniami wraz z ich niepewnościami, a w drugim kroku wykorzystuje tę informację do ustalenia zależności pozwalającej uzyskać wynik pomiaru na podstawie wskazania. Wzorcowanie polega na wyznaczeniu wartości, poprawek bądź błędów wzorców lub przyrządów pomiarowych, poprzez ich porównanie z wzorcami jednostek miar.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach.
Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r., poz. 5)
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 z późn. zm.)
Norma PN-EN ISO/IEC 17025: 2018-02 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących.