Dostęp do informacji w trybie udostępnienie informacji publicznej
Opis skrócony
Każdy obywatel, przedsiębiorca oraz instytucja ma prawo ubiegać się o dostęp do informacji w trybie udostępnienia informacji publicznej. Urząd jest zobowiązany do udzielenia informacji, wyłączając następujące przypadki:
* informacja nie jest informacją publiczną w rozumieniu Ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej,
* urząd nie jest w stanie dostarczyć informacji,
* informacja narusza dobro podmiotów bądź osób fizycznych.
Wymagane dokumenty
Wypełniony formularz wniosku.
Odbiorca usługi
Obywatel Przedsiębiorca Instytucja
Termin załatwienia sprawy
Udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Jeśli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie określonym w ust. 1 (14 dni), organ administracji miar zobowiązany jest do powiadomienia w tym terminie (14 dni) o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od złożenia wniosku.
Sposób odwołania
Od decyzji odmownej służy stronie odwołanie do Prezesa Głównego Urzędu Miar w Warszawie. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji (art. 127 § 1 i 2 oraz art. 129 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a.). W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez stronę postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna (art. 127a k.p.a.). Jeżeli niniejsza decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie, na wniosek strony zawarty w odwołaniu, organ odwoławczy przeprowadza postępowanie wyjaśniające w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy (art. 136 § 2 k.p.a.).
Opłaty
Udostępnienie informacji publicznej może wiązać się z dodatkowymi kosztami poniesionymi przez urząd związanymi z przekształceniem informacji w żądaną formę - np. koszt nośnika, na którym zapisana jest informacja. Informacja udostępniana w formie papierowej nie wymaga opłaty. W ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku urząd informuje wnioskodawcę o wysokości ewentualnych kosztów. Od tego czasu wnioskodawca ma 14 kolejne dni na odniesienie się do informacji o kosztach.
Opłaty można dokonać na wskazany w informacji o wysokości kosztów numer konta bankowego, w kasie urzędu bądź bezpośrednio za pomocą systemu Świteź.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
Kategorie życiowe
Informacja publiczna, Dostęp do informacji publicznej
Słowa kluczowe
informacja publiczna, dostęp do informacji publicznej