Dostęp do informacji innej niż publiczna
Opis skrócony
Każdy obywatel, przedsiębiorca oraz instytucja ma prawo ubiegać się o dostęp do informacji o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków, będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.
Korzystając z tej funkcjonalności można np. wystąpić do organu o wydanie duplikatu świadectwa legalizacji.
Wymagane dokumenty
* Wypełniony formularz wniosku.
* Potwierdzenie dokonania opłaty (gdy wniosek dotyczy wydania zaświadczenia).
Odbiorca usługi
Obywatel Przedsiębiorca Instytucja
Termin załatwienia sprawy
Organ, do którego skierowano wniosek o udzielenie informacji, udziela odpowiedzi niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania.
Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni.
Sposób odwołania
Odmowa wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Zażalenie należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia w 2 egzemplarzach do Prezesa Głównego Urzędu Miar w Warszawie za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia.
Opłaty
Opłata za wydanie zaświadczenia jest regulowana rozporządzeniem Ministra Finansów i wynosi obecnie 17 zł. Klient jest zobowiązany uiścić opłatę na konto urzędu miasta, na terenie którego znajduje się urząd skarbowy właściwy dla danego organu administracji miar, do którego skierowany był wniosek. Wnioskodawca musi dostarczyć potwierdzenie dokonania opłaty albo uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty nie później niż w ciągu 3 dni, aby otrzymać zaświadczenie.
Udzielenie informacji innej niż zaświadczenie jest bezpłatne.
Informacje dodatkowe
Organ administracji publicznej obowiązany jest wydać zaświadczenie, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów, bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.
Przed wydaniem zaświadczenia organ administracji publicznej może przeprowadzić w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe
Kategorie życiowe
Informacja publiczna, Dostęp do informacji publicznej
Słowa kluczowe
zaświadczenie, wystawienie zaświadczenia, dostęp do informacji